Wizyta delegacji rezerwistów Bundeswehry w Małopolskiej OW LOK

   Na zaproszenie Prezesa Ligi Obrony Kraju płk. (r.) Jerzego Salamuchy przybyla do Polski delegacji rezerwistów Bundeswehry (VdRBw). Goście  z Niemiec przebywali w dniach od 5 do 10 czerwca br. w Małopolsce.
12 osobowa delegacja wraz z przedstawicielami Zarządu Głównego LOK znajdowała się pod opieką Małopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK. Koordynatorem wykonawczym wizyty było Biuro Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK, a Kolegami z Bundeswehry opiekowali się członkowie małopolskich struktur LOK - rezerwiści Wojska Polskiego. Goście zamieszkali w siedzibie krakowskiego LOK-u przy ul. Pomorskiej 2.
Program pobytu naszych Gości był bardzo napięty; poza dniami przyjazdu i wyjazdu każdy z pozostałych czterech dni przewidywał liczne oficjalne i mniej oficjalne spotkania. Wszystko to było połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc regionu. Nie była to jednak zwykła wizyta „turystyczna”, gospodarze pokazali nie tylko miejsca ważne dla europejskiej kultury lecz także te związane ze wspólną historią oraz najnowszymi badaniami naukowymi i ważnymi strategicznie miejscami – słowem była to wizytówka Małopolski. Przedstawiamy krótką relację z przebiegu wizyty.

DZIEŃ PIERWSZY: Delegacja VdRBw udała się na Cmentarz Rakowicki-Prandoty gdzie złożyła wieniec przy pomniku poległych żołnierzy niemieckich, a następnie odwiedziła pozostałe kwatery żołnierskie oraz zwiedziła teren cmentarza ze szczególnym uwzględnieniem mogił żołnierskich z czasów I wojny światowej – zapoznając się z ciekawą historią losów niebanalnych ludzi.


   Kolejnym punktem programu były odwiedziny Wieliczki, połączone ze zwiedzaniem podziemi tamtejszej Kopalni Soli – wpisanej już w 1978 r. przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa ludzkości. Na pamiątkę tej wizyty – jej uczestnicy w trakcie uroczystej ceremonii zostali pasowani, w podziemiach kopalni na górnika.


Fotografia zbiorowa wykonana w podziemiach Kopalni Soli w Wieliczce. Delegacja VdRBw w składzie: Hans-Peter Baumgarten, Klaus Gottwald,  Roland Hellwing, Romuald Korona, Tilman Riemenschneider (na zdjęciu poniżej), Matthias  Schilke, Axel  Schussler, Andreas Smaza, Reinold Mohlenkamp, Klaus Spitalniak, Kazimiera Wongel, Hans Wongel. Przedstawiciele LOK: Jerzy Salamucha, Józef Jagos, Ryszard Szewczyk, Ryszard Grochowski, Marian Ożóg, Bogdan Sekuła, Dariusz Grochowski, Wiesław Wyroba oraz Pani przewodnik.

   Po tak intensywnie spędzonym dniu przyszedł czas na relaks i wieczór koleżeński. Na zaproszenie Kol. Wiesława Wyroby uczestnicy delegacji wraz z opiekunami udali się do jego gościnnego domy w Skawinie. Gospodarz wraz z Małżonką stworzyli dla przybyłych niesamowicie ciepłą atmosferę. Przy smacznym posiłku zebrani dzielili się wrażeniami z pobytu; pogłębiały się koleżeńskie więzi przyjaźni, a trwało to wszystko do późnej nocy.

DZIEŃ DRUGI: Delegacja VdRBw rozpoczęła ten dzień od udania się w rejon Kampusu Uniwersyteckiego UJ w Krakowie, gdzie znajduje się Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Jest to jeden z nielicznych takich ośrodków badawczych na świecie. Goście uczestniczyli w prelekcji wyjaśniającej podstawy i zakres badań naukowych ośrodka, a następnie zwiedzali olbrzymią halę – główne miejsce prowadzonych prac naukowo-badawczych. Imponujące wrażenie na zebranych zrobiły informacje na temat akceleratora liniowego oraz pierścienia akumulacyjnego synchrotronu SOLARIS, a szczególnie jego linii badawczych i stacji pomiarowych – które można było także obejrzeć.
Po tak naukowym spojrzeniu na świat zebrani udali się do miejsc szczególnych w Krakowie, związanych z miejscem kultu religijnego oraz obecnością Świętych. Najpierw odwiedzili Sanktuarium Świętego Jana Pawła II znajdujące się na tzw. „Białych Morzach” (pozostałościach po Krakowskich Zakładach Sodowych Solvay). W Sanktuarium delegacja mogła zobaczyć m. in. płytę z grobu świętego Jana Pawła II pochodzącą z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie (płyta ta znajduje się w tzw. Kaplicy Kapłańskiej) oraz wysłuchać krótkiej historii tego miejsca i zobaczyć panoramę Krakowa. Następnie nasza grupa udała się do znajdującego się nieopodal Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Na miejscu oprowadzał zebranych Kol. Ryszard Grochowski, pięknie opowiadając o historii tego miejsca i o kulcie Miłosierdzia Bożego oraz osobie św. siostry Faustyny Kowalskiej.
   Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Elektrowni w Skawinie. Dzięki pomocy członków LOK działających w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich (Ryszard Grochowski, Wiesław Sekuła i inni – przedstawiciele Koła LOK w Skawinie) nasi Goście mogli obejrzeć najciekawsze części tego obiektu. Główną atrakcją wizyty był wyjazd na komin elektrowni oraz zwiedzanie dyspozytorni mocy, hali turbin oraz możliwość obejrzenia w akcji obrotnicy wagonów kolejowych dowożących węgiel – znajdującej się w części rozładunkowej rampy kolejowej.
Podsumowaniem dnia była uroczysta Gala zorganizowana w Hotelu Poleskim mad Wisłą, na wprost Zamku Królewskiego na Wawelu. Oprócz wyżej wymienionych osób w uroczystym spotkaniu z rezerwistami wzięli udział m.in.: Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie płk Marcin Żal, Wiceprezes ZG LOK płk (r.) Marek Stasiak, Dyrektor Biura Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego LOK ppłk (r.) Wiesław Karpiuk oraz Prezes MOW LOK Stefan Nawrot  - doskonałą atmosferę i kameralne warunki stworzył zebranym zarządzający hotelem Kol. Jan Wójtowicz, członek LOK. Po oficjalnych przemowach i wymianie zwyczajowych podarunków zebrani do późnej nocy podziwiali panoramę Krakowa  z hotelowego tarasu.

DZIEŃ TRZECI: Delegacja VdRBw pod opieką Sekretarza ZG LOK płk. pil. (r.) Józefa Jagosa udała się do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Goście z ogromnym zainteresowaniem oglądali zbiory muzealne. Przegląd zabytków techniki lotniczej od pierwszych konstrukcji lotniczych po najnowsze, dostarczył zebranym dużo wiedzy oraz emocji. Wystawa silników oraz samolotów (także) konstrukcji niemieckiej oraz samolotów I i II wojny światowej walczących w siłach powietrznych głównych stron tych konfliktów była bardzo pouczająca. Podobnie okres „zimnej wojny” i era lotnictwa współczesnego oraz współuczestnictwo w działaniach NATO przysporzyła obecnym nieco refleksji nad kolejami żołnierskiego losu.
   W tym dniu z przestworza przenieśliśmy się nad wodę. Korzystając z gościnności Królowej polskich rzek Wisły, u stóp Wawelu weszliśmy na pokład i popłynęliśmy statkiem rzecznym „Sobieski” pradoliną największej z polskich rzek. Po drodze minęliśmy: Most Dębnicki, Klasztor Norbertanek na Salwatorze, najstarsze krakowskie wodociągi na Bielanach, nieodległy klasztor Kamedułów wreszcie dopłynęliśmy do celu naszej podróży: dziedzictwa wspólnej Europy – opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Nasi Goście z zachwytem podziwiali budowle klasztorne; zanurzając się w atmosferę jakże odległą od współczesnych zdobyczy cywilizacji. Dzień zakończyła wspólna, rodzinna kolacja w tzw. „Tarasach Tynieckich” – poemat sztuki kulinarnej połączony z genius loci. Wszyscy z żalem opuściliśmy to niezwykle urokliwe miejsce.

DZIEŃ CZWARTY: Na koniec pobytu naszych Gości przygotowaliśmy atrakcje szczególne. Najpierw przenieśliśmy się w czasie do średniowiecznego Krakowa. W podziemiach krakowskiego Rynku Głównego obejrzeliśmy wystawę Muzeum Historycznego w Krakowie. Połączenie artefaktów oraz techniki multimedialnej dało niezwykły pokaz z życia i obyczajów naszego miasta w dawnych wiekach.


   Zderzenie współczesnego świata i życia tętniącego na powierzchni płyty rynku z czasem minionym było pouczającym i ciekawym doświadczeniem. Podczas spaceru po Rynku Głównym, dwojgu uczestnikom delegacji dopisało niecodzienne szczęście – spotkali dotychczasowego Marszałka Krakowskiego Bractwa Kurkowego (Towarzystwo Strzeleckie w Krakowie) oraz nowo intronizowanego Króla Kurkowego – o czym mogą zaświadczyć wspólne pamiątkowe fotografie.
   Na godziny popołudniowe przewidzieliśmy nieco żołnierskiego rzemiosła. Pojechaliśmy z delegacją do Bochni, gdzie w jej pobliżu znajduje się modernizowana właśnie strzelnica Ligi Obrony Kraju. Trwały w tym czasie po raz kolejny Międzynarodowe Zawody Strzeleckie Klubów Żołnierzy Rezerwy LOK z udziałem ekipy ze Słowacji. Na zakończenie zawodów w dekoracji uczestników wziął udział Prezes LOK. Nasi Goście z zainteresowaniem obejrzeli wystawę wojskowej broni strzeleckiej, a następnie wzięli udział w strzelaniach – zapoznając się z wszelakimi możliwościami odbywania strzelań na tej dużej strzelnicy. Gospodarze strzelnicy na czele z Prezesem Powiatowej Organizacji LOK w Bochni - Kol. Rafałem Pląderem zorganizowali spotkanie pożegnalne w pobliskiej stanicy myśliwskiej. Członkowie Kierownictwa Delegacji Niemieckiej oraz Przedstawiciele Władz Ligi Obrony Kraju wygłosili oficjalne przemówienia pełne wzajemnych komplementów i planów przyszłej współpracy. Dyrektor BMZW pułkownik Marek Stasiak wraz z Prezesem Bocheńskiej Organizacji LOK wręczyli delegacji niemieckiej w imieniu organizatorów puchar zawodów.


   Nadmieńmy, że w trakcie tego spotkania Kol. Andreas Smaza otrzymał oficjalne podziękowanie za pracę na rzecz Związku Rezerwistów Niemieckiej Bundeswehry w Kraju Związkowym Nadrenia Północna-Westfalia w postaci brązowej odznaki za zasługi na rzecz VdRBw i dyplomu.  Goście udali się do Krakowa aby wykorzystać czas wolny na zwiedzanie miasta oraz przygotować się do drogi powrotnej.
   W niedzielę o świcie Delegację pożegnał w imieniu LOK - wręczając naszym Kolegom Rezerwistom zdobyte przez nich dzień wcześniej na strzelnicy w Bochni odznaki strzeleckie PZSS - jeden z jej opiekunów Kol. Marian Ożóg (otrzymując w ramach podziękowania za opiekę przydomek „die Mutter der Kompanie”);
   Cały okres pobytu naszych Kolegów z Niemiec cechowała serdeczna atmosfera i radość z wzajemnego poznania. Bariery językowe oraz kulturowe zniknęły zaraz na początku wizyty. Trudno było się pogodzić z faktem, że czas pobytu minął tak szybko – zwłaszcza, że i pogoda nam dopisała. Jak przewidują wspólne ustalenia, także w najbliższej przyszłości rezerwiści WP - członkowie LOK spotkają się ponownie z rezerwistami Bundeswehry. Te trwające już od kilku lat spotkania stały się dobrą tradycją i pomostem kulturowym łączącym sąsiadujące ze sobą narody; zarówno na szczeblu żołnierzy rezerwy jak również na płaszczyźnie organizacji działających po obydwu stronach Odry w zakresie obronności naszych Krajów, Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Wspólnot Europejskich. Sądząc z przebiegu wizyty na pewno poprawiła ona sferę przyjaznych stosunków polsko-niemieckich na poziomie zwykłych mieszkańców; dając nam obustronnie pozytywny przekaz emocji.
   Delegacja Rezerwistów Bundeswery niezmiernie ceni sobie pomoc i owocną współpracę z Fundacją Współpracy Polsko - Niemieckiej, która wspiera działania mające na celu zaciśnięcie kontaktów i wymianę doświadczeń miedzy Rezerwistami obu armii. "

Wszystko to widział i opisał: Marian Ożóg (LOK-Kraków/Tarnów)

2018-07-23

Strona używa cookies (ciasteczek)
Zamknij okno ciasteczek

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.