„20 LETNIA ORKA”
Wśród celów i środków działania wymienionych w rozdziale II Statutu Ligi Obrony Kraju czytamy m.in. „ popularyzowanie, organizowanie oraz stwarzanie warunków do masowego uprawiania, przede wszystkim przez młodzież różnych dyscyplin sportowych a w tym … płetwonurkowania”.
W dn. 25.10.2014r. w Sali reprezentacyjnej budynku LOK Dom Żołnierza w Poznaniu zgromadzili się członkowie Klubu Płetwonurków LOK Orka w Poznaniu – działający w ramach Poznańskiej Organizacji Rejonowej LOK im. gen. dyw. Franciszka Seweryna Włada wraz z sympatykami Klubu i licznie zaproszonymi gośćmi by obchodzić w sposób uroczysty jubileusz 20-lecia działalności sportowej Klubu. Klub liczy aktualnie
31 członków; w tym 26. mężczyzny i 5 kobiet.
20 lat temu członkowie LOK – płetwonurkowie działający wówczas w ramach Klubu Płetwonurków LOK Delfin, a mianowicie Panowie Paweł Sowisło i Andrzej Biernacki postanowili utworzyć nowy klub płetwonurkowy. Działo się to w sezonie letnim 1994r. w czasie pobytu na obozie szkoleniowym w m. Powidz. Głównym ich zamysłem było podjęcie próby zmiany podejścia do ówczesnych klubowych zadań szkoleniowych, a mianowicie przy realizacji dewizy „minimum nakładów maksimum efektów” sprowadzało się to do intensywnego szkolenia kandydatów na płetwonurków przy maksymalnie skróconym czasie trwania ego szkolenia. Takie podejście spowodowało znaczący wzrost zainteresowania tą dyscypliną sportu, wysoką frekwencją uczestnictwa w szkoleniach oraz wysokimi wynikami przekładającymi na szybkie uzyskanie niezbędnej wiedzy i umiejętności do uprawiania płetwonurkowania.
W miarę rozwoju Klubu przybywało zarówno członków w Klubie jak i chętnych do szkolenia. Obligowało to Klub do pozyskiwania w miarę nowoczesnego sprzętu nurkowego, który stawał się podstawowym sprzętem wykorzystywanym w procesie dydaktycznym.
Jednocześnie Klub w szerokim zakresie zaczął organizować wyjazdy szkoleniowe i rekreacyjne na pobliskie akweny wodne oraz dalsze wyjazdy zarówno w kraju m.in. w m. Giewartów, Charzykowy oraz Jastarnia na Mierzei Helskiej, jak również wyjazdy zagraniczne na wody Adriatyku, omywające Półwysep Gargano w południowych Włoszech oraz u Wybrzeży Hiszpanii w pobliżu m. Javea.
Klub nawiązuję bogatą współpracę z innymi klubami płetwonurkowymi w kraj tak działającym iw strukturach LOK jak i spoza LOK-u. Osobnym rozdziałem w działalności Klubu są jego kontakty i współpraca Z Ośrodkiem Szkolenia Nurków Marynarki Wojennej RP. Rozwijający się Klub podjął szkolenie w ramach organizacji nurkowych CMAS I PADI, co zaowocowało uzyskaniem wielu klas płetwonurków z klasami instruktorskim włącznie.
W 20-lecie swojej prężnej działalności, która zbiegła się z 70-rocznicą obchodów działalności patriotyczno – obronnej i sportowej Ligi Obrony Kraju – Klub może pochwalić się znacznymi osiągnięciami szkoleniowymi, sportowymi, rekreacyjnymi oraz w dziedzinie popularyzacji tej trudnej i arcyciekawej dyscypliny sportowej, czego wyrazem był specjalny program Telewizji Polskiej poświęcony Klubowi Płetwonurków LOK Orka w trakcie organizacji dorocznej imprezy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2003. W ostatnich latach działalność klubowa sięga takich krajów jak Egipt, Turcja i miast m.in. Sewastopol na Krymie. W ostatnich latach Klub wzbogacił się o nowoczesną bazę nurkową zlokalizowaną w m. Łagów woj. Lubuskie na jeziorem Trześniowskim.
Obchody 20-lecia Klubu miały bardzo uroczysty charakter , w trakcie KTÓREGO Prezes Klubu Pan Paweł Sowisło wraz z Wiceprezesami Joanno Sowisło Wawrzyniak i Agnieszką Sowisło zaprezentowali zarówno historię 20 letnich poczynań , jak i blaski i cienie działalności klubowej z wyraźnym zaznaczeniem że cienie były nieliczne, a blaski znaczące. Po prezentacji multimedialnej wraz z komentarzem w systemie audio do głosu zostali dopuszczeni zaproszeni goście wśród których należy y wymienić Starostę Powiatu Poznańskiego Pana Jana Grabkowskiego i Z-cę Prezydenta m. Poznania – Jerzego Stępień , Prezesa Wlkp . Organizacji Wojewódzkiej LOK gen. bryg. Zdzisława Gruszczyka. Wszyscy występujący podkreślali znaczący dorobek klubowy oraz wielką dozę pasji sportowej, która charakteryzuje wszystkich członków klubu.
Końcowym elementem spotkania jubileuszowego było wręczenie przez Prezesa zasłużonym sympatykom Klubu upominków w postaci noży nurkowych na których klindze została wygrawerowana jubileuszowa nazwa Klubu.
Uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem w trakcie którego prowadzono ożywioną dyskusję na tematy płetwonurkowania oraz dzielono się wspomnieniami z działalności płetwonurkowej na różnym akwenach tak krajowych jak i Europy.
Janusz Dobrzański
2015-01-31