Grupa Wyszehracka w budynku LOK Dom Żołnierza

PRZEDSTAWICIELE WOJSKOWI GRUPY  WYSZEHRACKIEJ

 W BUDYNKU LOK DOM ŻOŁNIERZA  W POZNANIU

 

            Departament Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej, którego reprezentował płk dr Michał Korczak, wraz z Wojewódzkim Sztabem Wojskowym w Poznaniu na czele z jego szefem płk dr Zdzisławem Małkowskim, był               w dn. 22-25.09.br. tegorocznym organizatorem sympozjum przedstawicieli pionu kadrowego Resortów Obrony Narodowej  z Polski, Czech, Słowacji  i Węgier. Uczestnicy odbyli szereg paneli dyskusyjnych spotkań, wizyt  w jednostkach i instytucjach wojskowych Garnizonu Poznań. Zwiedzili m.in. Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego,   a w tym Muzeum Broni Pancernej, 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu – Krzesinach, gdzie przyglądali się działaniom  lotniczym w wykonaniu pilotów 31 Bazy pilotujących polskie Jastrzębie – F16. 

W dn. 25.09.br. uczestnicy sympozjum przybyli do budynku LOK Dom Żołnierza im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Poznaniu, by zapoznać się z działalnością organizacji patriotyczno – obronnej, jaką jest Wielkopolska  Liga Obrony Kraju. Informacji uczestnikom spotkania udzielili -  Dyrektor Biura Wlkp. Zarządu Wojewódzkiego LOK w Poznaniu płk (r ) mgr Janusz Dobrzański oraz por. (r ) Aleksander Tecław członek KŻR LOK, którzy również przybliżył ciekawą historię samego budynku LOK – Dom Żołnierza, który od czasu jego wzniesienia i oddania do użytku w dn. 19.03.1939r. był miejscem działalności patriotyczno – obronnej i kulturalnej dla ówczesnego Garnizonu Poznań, by

w okresie okupacji hitlerowskiej stać się siedzibą niemieckiej policji politycznej GESTAPO oraz Dowództwa ugrupowania SS na teren całej Wielkopolski, która to przez okupantów została nazwana WARTEGAUE – tj. kraj Warty.

Po wyzwoleniu m. Poznania i Wielkopolski w 1945r. budynek ten całkowicie zniszczony - został w okresie 1948 – 1952 odbudowany z gruzów przez Towarzystwo Przyjaciół Żołnierza, a następnie Ligę Przyjaciół Żołnierza tj. nasze poprzedniczki, przy licznym wsparciu mieszkańców miasta i Wielkopolski. W budynku tym po odbudowie zaczęto realizować ideę , która przyświecała przedwojennym budowniczym budynku tj. krzewienia treści patriotyczno – obronnych oraz kultywowania tradycji oręża polskiego, jak również propagowania sportów obronnych. 

Wygłoszona informacja i przekazane wiadomości, dotyczące tych zagadnień spotkały się z żywym zainteresowaniem uczestników, którzy w trakcie spotkania towarzyskiego zadawali liczne pytania dzieląc się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami, dotyczącymi działalności podobnego typu w państwach, których byli reprezentantami. 

2015-02-27

Strona używa cookies (ciasteczek)
Zamknij okno ciasteczek

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.