Od 2016 r. po egzaminie otrzymasz tymczasowe prawo jazdy

Prawko

Od 2016 r. po egzaminie otrzymasz tymczasowe prawo jazdy

Wraz z 4 stycznia 2016 wejdą w życie nowe regulacje, które zrewolucjonizują proces uzyskiwania prawa jazdy kat. B. Jednym z nich jest to, że początkujący kierowcy zamiast tradycyjnego, długoterminowego prawka, będą otrzymywali tymczasowe prawo jazdy. Na jak długo będzie wydawany dokument? Co należy zrobić, aby otrzymać licencję na stałe?

Młodzi kierowcy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy rozpoczną dwuletni okres próbny, podczas którego będą zmuszeni do odbycia dwóch dodatkowych doszkalających kursów na prawo jazdy. Pierwszy z nich, praktyczny, będzie trzeba przejść pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od otrzymania tymczasowego prawa jazdy. Będzie on obejmował dwie godziny zajęć organizowanych przez WORD, podczas których przekazane zostaną informacje na temat bezpieczeństwa i psychologii jazdy. Drugim obowiązkiem, którym zostanie objęty młody kierowca, będzie przymusowe, godzinne szkolenie praktyczne, które także trzeba będzie odbyć pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem po egzaminie. Będzie ono obejmowało głównie ćwiczenia z zakresu hamowania w trudnych warunkach. Kursy doszkalające będą dodatkowo płatne, a ich koszt poniosą kierowcy. Planowane stawki to 200 zł w przypadku szkolenia teoretycznego i 100 zł za jazdy doszkalające.

Jednak to jeszcze nie wszystkie niedogodności wynikające z okresu próbnego. Przez cały okres posiadania tymczasowego prawa jazdy początkujący uczestnik ruchu nie będzie mógł podjąć pracy jako kierowca pojazdu określonego w prawie jazdy kat. B. Dodatkowo przez pierwsze 8 miesięcy od uzyskania dokumentu nie będzie zdolny do założenia działalności gospodarczej związanej ściśle z prowadzeniem samochodu.

Okres próbny dla początkujących kierowców zwykle będzie trwał dwa lata. Może on jednak zostać przedłużony na skutek decyzji administracyjnej starosty, wydanej po tym, gdy kierowca dwukrotnie złamie przepisy. Wykroczenia te będą musiały zostać potwierdzone mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu.