Wzrosną opłaty za egzamin na prawko

Egzamin na prawo jazdy

Wzrosną opłaty za egzamin na prawko

Kurs prawa jazdy, jazdy doszkalające, dodatkowe lekcje na symulatorze jazdy, jedno lub kilka podejść do egzaminu – koszt uzyskania prawa jazdy kat. B naprawdę może przyprawić o zawrót głowy. W 2016 r. dojdą do tego kolejne wydatki za kursy doszkalające.

 Koszt kursu na prawo jazdy od nowego roku może wzrosnąć nawet o 500 zł. Największym wydatkiem, na który zostaną narażeni początkujący kierowcy, będą zajęcia doszkalające. Młody uczestnik ruchu będzie zmuszony odbyć je pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawka. Ich przewidywany koszt to 300 zł. Dodatkowe zajęcia, odbywające się w ramach kolejnego kilkugodzinnego kursu prawa jazdy, będą obejmowały dwie godziny zajęć teoretycznych oraz godzinne zajęcia praktyczne.

Jednak to nie koniec dodatkowych opłat. Z uwagi na rosnące wymagania stawiane na egzaminie na prawo jazdy, wiele szkół nauki jazdy zapowiada konieczność podniesienia obowiązujących stawek. Jednak nie wszyscy są negatywnymi prognostykami. Zapowiadane podwyżki oraz wzrastające od 2016 r. wymagania sprawiają, że w drugiej połowie 2015 r. w ośrodkach szkolenia kierowców zrobiło się bardzo tłoczno. Znacznie wydłużył się także czas oczekiwania na egzamin. Wydaje się, że z nowym rokiem chętnych powinno ubywać. Być może taka sytuacja, mimo wzrostu wymagań, zachęci właścicieli OSK do utrzymania cen na dawnym poziomie.

Ile teraz trzeba zapłacić za prawko? Oczywiście podstawowym wydatkiem jest cena kursu, która różni się w zależności od wybranego OSK. Dochodzi do tego koszt egzaminu. Opłata za niego, obowiązująca z końcem 2015 r. w przypadku prawa jazdy kat. B to 170 zł, w tym 30 zł to egzamin teoretyczny, a 140 zł egzamin praktyczny. Nieco więcej trzeba zapłacić za podejście do części praktycznej i testów na prawo jazdy kat. A – 30 zł za teorię oraz 180 zł za jazdę pod okiem egzaminatora. Po zdaniu egzaminu należy doliczyć do tego jeszcze opłatę za wydanie dokumentów, która wynosi 100 zł.