Ograniczenia prędkości, obowiązujące kierowców z tymczasowym prawem jazdy
Uzyskanie prawa jazdy kat. B jeszcze nigdy nie było tak trudne. Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać wraz z początkiem 2016 r., już budzą postrach wśród kursantów, generując kolejki w WORDach. Zmiany będą dotyczyły przede wszystkim wprowadzania dwuletniego okresu próbnego, podczas którego młodemu kierowcy łatwiej będzie stracić prawko.
Początkujący uczestnicy ruchu będą stale musieli trzymać rękę na pulsie. Uzyskanie trzech mandatów w trakcie dwuletniego okresu próbnego będzie skutkowało natychmiastowym odebraniem prawa jazdy. Natomiast dwa wykroczenia potwierdzone mandatem lub decyzją sądu będą zmuszały kierowcę do odbycia reedukacyjnego kursu prawa jazdy. Na wniosek starosty, nieprzestrzeganie przepisów będzie mogło także skutkować przedłużeniem okresu próbnego.
Jak powinni jeździć młodzi kierowcy? Maksymalna prędkość, która będą mogli uzyskać na obszarze zabudowanym to 50 km/h. Poza miastem nie pojadą o wiele szybciej, bo 80 km/h. Obostrzenia będą również obowiązywały na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie początkujący uczestnik ruchu będzie mógł poruszać się z maksymalną prędkością 100 km/h.
Od stycznia 2016 wraca także zielony listek. Kierowcy w okresie próbnym będą musieli naklejać na przedniej i tylnej szybie specjalną naklejkę, informującą o ich stażu. Będzie to symbol w kształcie koła o średnicy 11 cm z zielonym liściem klonu na białym tle. Jeśli młody kierowca będzie jeździł bez „listka”, czeka go sroga kara w postaci mandatu w wysokości 500 zł.
Oczywiście o wszystkich dodatkowych obostrzeniach przyszli kierowcy będą wyczerpująco informowani na kursach prawa jazdy. Warto wspomnieć także o tym, że zakończenie szkolenia wraz z uzyskaniem zgody na podejście do egzaminu na prawo jazdy, nie będzie ich ostatnia wizytą w ośrodku nauki jazdy. Między czwartym a ósmym miesiącem po zdaniu egzaminu, początkujący kierowcy zostaną zobligowani do odbycia dodatkowych zajęć doszkalających.