Gdzie najlepiej wykonać badania psychologiczne dla kierowców?
Okresowe badania psychologiczne to norma dla zawodowych kierowców. Aby utrzymać ważność uprawnień zawodowych muszą oni kontrolować się u specjalisty raz na 5 lat (przed ukończeniem 60 lat) lub raz na 30 miesięcy (dla osób po 60.). Psychotesty często muszą przejść także kierowcy, którzy w wyniku popełniania wykroczenia utracili prawo jazdy.
Psychotesty można odbyć w gabinetach psychologicznych, których pracownicy posiadają stosowne kompetencje – specjalizację z psychologii transportu. Psychologowie z tego typu uprawnieniami zwykle przyjmują w ośrodkach szkolenia kierowców. Mogą jednak także świadczyć usługi orzekania o zdolności do zawodu kierowcy w prywatnym gabinecie.
Badania psychologiczne dla kierowców to koszt 150 zł. Zwykle, jeśli kierowca pracuje w zawodzie, pokrywa go za niego firma. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 20 lipca 2015 r. cena badań we wszystkich pracowniach badań psychotechnicznych musi być taka sama.
Kto kieruje zawodowych kierowców na badania psychologiczne? Obowiązek ten spoczywa na podmiotach wykonujących transport drogowy oraz przedsiębiorcach, którzy muszą zadbać o to, aby ich pracownicy posiadali ważne uprawnienia zawodowe. W przypadku kierowców z prawem jazdy kat. A i B o skierowaniu na badania psychologiczne może zdecydować lekarz przeprowadzający badania kontrolne. Osoby przyłapane na prowadzeniu po alkoholu na psychotesty może także skierować starosta.
Nie zawsze orzeczenie wydane przez specjalistę jest pozytywne. W przypadku, kiedy zawodowy kierowca nie uzyskał zdolności do pracy, może odwołać się od decyzji psychologa. Aby tego dokonać, musi skierować do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy prośbę o ponowne przeprowadzenie badań. Może to zrobić w ciągu 14 dni od uzyskania negatywnej opinii, składając pismo w gabinecie psychologa, który dokonywał badań. Decyzje wydane na podstawie badan przeprowadzonych w trybie odwoławczym są wiążące.