Jak zdać egzamin na prawo jazdy kategorii A ?

Prawo jazdy kategoria A

Jak zdać egzamin na prawo jazdy kategorii A ?

Egzamin na prawo jazdy kat. A budzi postrach wśród przyszłych kierowców jednośladów. Zdaniem wielu, jego najbardziej wymagającym etapem jest jazda na placu manewrowym. Dowiedz się jak wygląda egzamin i poznaj sposoby na zwiększenie swoich szans na zakończenie go z pozytywnym wynikiem.

 Egzaminy na kat. A, A1, A2 i AM składają się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Pierwsza z nich to 25-minutowy test na prawo jazdy, który obejmuje 32 pytania wylosowane z bazy 1200 zagadnień. Pierwsze 20 to tzw. pytania podstawowe, które obejmują krótkie filmy, po obejrzeniu których kandydat w ciągu 10 sekund musi udzielić odpowiedzi „Tak” lub „Nie”. Następne 12 pytań jest związane z wybraną kategorią A – tutaj należy wybrać jedną z trzech odpowiedzi. Aby zdać i zostać dopuszczonym do kolejnej części egzaminu, trzeba uzyskać 68 na 74 możliwe do zdobycia punkty, czyli ponad 90%.

Praktyczna część egzaminu na prawo jazdy kat. A obejmuje zadania, z którymi zdający musi zmierzyć się na placu manewrowym oraz jazdę po mieście. Podobnie jak w przypadku prawa jazdy kat. B, należy zacząć od przygotowania do jazdy i sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. Następnie kandydat na kierowcę jednośladu musi ruszyć z miejsca do przodu na wzniesieniu, tak aby pojazd nie cofnął się o więcej niż 0,2 m, a silnik nie zgasł. Potem pozytywnie musi zaliczyć jeszcze slalom i ominięcie przeszkody. Po poprawnym wykonaniu wszystkich zadań na placu pozostaje przed nim już tylko 25-minutowa jazda po mieście.

Jak zdać egzamin na kat. A? Z pewnością warto starannie przećwiczyć wszystkie zadania z pierwszej części egzaminu praktycznego, np. na placu manewrowym, z którego uczeń korzystał na kursie prawa jazdy. Szczególną uwagę należy zwrócić na przygotowanie dowolnego slalomu, którego poprawne wykonanie jest trudne. Wykonując manewr należy pamiętać o tym, aby nie wjechać na linię, nie potrącić żadnego z pachołków i nie podeprzeć się nogami.