Na czym polegają badania psychologiczne na prawo jazdy?

Testy psychologiczne

Na czym polegają badania psychologiczne na prawo jazdy?

Badaniom psychologicznym muszą poddać zawodowi kierowcy, m.in. kierowcy autobusów, TIR-ów, taksówkarze, a także instruktorzy jazdy. Czasami kieruje się na nie także osoby, które utraciły prawo jazdy kat. B. Na czym polegają badania psychologiczne? Gdzie można poddać się testom?

 Psychotesty dla zawodowych kierowców mają przede wszystkim na celu zapewnienie jak największego bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przeprowadzane są w gabinetach psychologów, posiadających uprawniania z zakresu psychologii transportu. Ich koszt to 150 zł. W wielu firmach pokrywa go pracodawca. Do ukończenia 30 roku życia kierowca jest zobowiązany poddawać się testom co pięć lat. Po przekroczeniu tego wieku powinien badać się co 30 miesięcy.

Jak przebiegają badania psychologiczne? Składają się one z trzech etapów. Pierwszy z nich to badania osobowości kierowcy. Mają one formę rozmowy z psychologiem, który pyta badanego o to, jak zachował się w różnych sytuacjach. Druga część psychotestów ma na celu zdiagnozowanie zdolności intelektualnych kierowcy. W trakcie jej trwania badany rozwiązuje test na inteligencję, w którym na przykład ma zadanie dopasowanie figur do odpowiednich zbiorów. Trzeci etap testów przeprowadzany jest za pośrednictwem specjalistycznej aparatury, która pozwala ocenić szybkość czasu reakcji, przerzutność uwagi, widzenie w ciemności, postrzeganie prędkości i odległości oraz reakcję kierowcy na oślepienie. Po zakończeniu testów kierowca odbywa z psychologiem rozmowę, podczas której informowany jest o wynikach badań. Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie wszyscy przechodzą psychotesty pomyślnie.

Jeśli boisz się badań psychologicznych, warto, abyś zajrzał do Internetu. W sieci dostępne jest wiele stron, na których zamieszczone zostały symulatory psychotestów. Dzięki nim jeszcze przed wizytą u specjalisty będziesz mógł przekonać się o tym, jakich zadań możesz spodziewać się podczas badań psychologicznych.