O nas

LUBUSKI ZARZĄD WOJEWÓDZKI
LIGI OBRONY KRAJU


Historia Ligi Obrony Kraju na ziemiach zachodnich rozpoczyna się w 1945 roku utworzeniem ogniw Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i jej rozwój odbywa się do 1950 roku, kiedy to zostaje przemianowana w wyniku połączenia trzech organizacji na Ligę Przyjaciół Żołnierza.
Odbywający się w dniach 12 – 13 listopada 1962 roku IV Zjazd Ligi Przyjaciół Żołnierza stwierdził że Liga wykonała swoje zadanie i nadszedł czas dokonania zmian jakościowych i zmiany nazwy na Ligę Obrony Kraju.
W roku 1976 w wyniku zmian podziału administracyjnego na ziemi lubuskiej utworzono dwa województwa : gorzowski i zielonogórskie i powstały dwa zarządy wojewódzkie LOK.
W 1992 roku w wyniku reorganizacji struktur w Lidze Obrony Kraju w miejsce dwóch zarządów wojewódzkich powstał Zarząd Okręgowy przyjmując w nazwie lubuski z siedzibą w Gorzowie Wlkp. z Prezesem dr Józefem PRZEKWASEM na czele.
W 2002 roku w wyniku rozdziału działalności statutowej od gospodarczej, powstało 5 terenowych oddziałów do spraw prowadzenia działalności gospodarczej, oraz 16-cie Zarządów Wojewódzkich z siedzibami w obecnych miastach wojewódzkich tym w Gorzowie Wlkp.
Lubuski Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju bezpośrednio podlega Zarządowi Głównemu w Warszawie.
Lubuska organizacja Ligi Obrony Kraju działa na terenie 12 powiatów ziemskich i 2 powiatów grodzkich województwa lubuskiego – liczy 2607 członków skupionych w 132 klubach i kołach: szkolnych, zakładowych, strzeleckich, Żołnierzy Rezerwy, modelarskich, łączności, płetwonurków oraz żeglarskim. Prezesem organizacji jest mgr Maciej SZYKUŁA.
Jesteśmy organizatorami międzyszkolnej ligi strzeleckiej, ogólnopolskiego konkursu modeli kartonowych „ Mały Modelarz „ o puchar Burmistrza Wschowy, zawodów wojewódzkich w strzelectwie pneumatycznym i kulowym, sportów obronnych, krosu strzeleckiego.
Organizujemy zawody strzeleckie, modelarskie, żeglarskie, płetwonurków, informatyczne, konkurs wiedzy morskiej, w letnich sportach obronnych oraz współorganizujemy letni i zimowy wypoczynek dla dzieci i młodzieży nie objętej zorganizowaną formą wypoczynku.
Organizacja lubuska ma swoje osiągnięcia w : konkursie wiedzy morskiej, w informatyce, modelarstwie i strzelectwie.

Strona używa cookies (ciasteczek)
Zamknij okno ciasteczek

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.